כבר לא גן עדן ליהודים אמריקאים עשירים

חברת צ.פ של איש העסקים צבי פוקס רכשה מחצית מזכויות הבנייה ביישוב גבעות עדן מדרום לבית שמש מידי מייסדו, היזם היהודי־אמריקאי ג'ייק ליבוביץ', ב־40 מיליון שקל. השניים יהיו מעתה שותפים להקמת הכפר החדש, שישתרע על פני 1,000 דונם, מתוכם 200 דונם של קרקעות לבנייה. ביישוב החדש יוקמו 363 יחידות דיור, מבני ציבור, מלונאות ונופש. היזמים התחייבו להעביר קרקעות ל־89 יחידות דיור נוספות לרשות מקרקעי ישראל לאחר סיום עבודות הפיתוח. הבנייה צפויה להתחיל בתוך שמונה חודשים.

היישוב, הממוקם בעמק האלה שבמטה יהודה, היה מתוכנן במקור ליהודים אמריקאים. בראיון ל"כלכליסט" בדצמבר 2011 אמר יזם הנדל"ן מניו יורק ליבוביץ' כי הוא מייעד את היישוב ליהודים אמריקאים דתיים ועשירים, והוא עצמו יעמוד בראש ועדת הקבלה שתסנן את המבקשים לגור במקום. לייבוביץ' פעל מאז 1989 מול משרדי הממשלה, עד שזכה במכרז מינהל מקרקעי ישראל שאפשר לו לתכנן ולהקים ישוב חדש בשם גבעות עדן, סמוך לנווה מיכאל ולנתיב הל"ה.

בשנים האחרונות נסלל כביש גישה ליישוב באורך של כ־2.9 ק"מ, והוקם מבנה משרדים בן 500 מ"ר שממנו מנוהל הפרויקט. באתר קיימים חיבורים לרשתות מים, חשמל ותקשורת.

אך נראה שהחזון של ליבוביץ' להקים ישוב אנגלו־סקסי יוקרתי בעמק האלה נמוג. משהצטרף פוקס, בכוונתו לשווק את הבתים לכלל האוכלוסייה בישראל. להערכתו של פוקס, קהל רוכשי הדירות יגיע מרדיוס של כ־50 ק"מ לרבות מאזור בית שמש, מודיעין, ירושלים, השפלה וגוש דן. בגבעות עדן ייבנו בתים דו־משפחתיים על מגרשים של 300–350 מ"ר, וכן בתים חד-משפחתיים על מגרשים בני 400–700 מ"ר. המחיר לקוטג' יחל מ־2.5 מיליון שקל. לדברי פוקס, "זוהי הזדמנות נדירה ליזם פרטי להקים יישוב שלם חדש, כולל מבני ציבור".

צ.פ חברה לבניין נוסדה לפני כ־30 שנה, ומאז הקימה 3,000 יחידות דיור וכן מבני ציבור. לפני כחמש שנים נכנסה לייזום צמודי קרקע. כיום החברה בונה כ־350 צמודי קרקע, בעיקר בקרני שומרון, מבוא חורון, לשם וכפר אדומים. החברה אף מבצעת שימור מבנים היסטוריים בתל אביב. משרדו של ג'ייק ליבוביץ' אישר את פרטי העסקה ומסר: "צ.פ רכשה זכויות בכמחצית משטחי הבנייה למגורים בישוב, ואותם תבנה השותפות יחד. מספר יחידות מסוים ומרכז המלונאות אינם כלולים בעסקה". עוד נמסר כי אמנם צ.פ מצטרפת גם כשותפה יזמית, אך "מטבע הדברים היה עלינו להתחבר עם חברה קבלנית מבצעת". בנוגע לתנאי הקבלה ליישוב, נמסר: "נושא זה יגובש ביחד עם שותפתנו החדשה".

הכתבה נכתבה ע"י: עינת פז-פרנקל.